Przy uszkodzeniu okolic czołowych tylnych

Również u dzieci po 3 roku życia, u których kora mózgowa jest już dobrze zorganizowana, obserwuje się napady częściowe, związane z ogniskowym uszkodzeniem kory lub okolic korowo-podkorowych mózgu. Charakter napadów jest bardzo różny w zależności od umiejscowienia uszkodzeń tkanki mózgowej. Przy uszkodzeniu pól ruchowo-korowycb występują bez utraty przytomności drgawki kloniczne w ograniczonych, zawsze tych samych, grupach mięśni, np. kciuka, kącika ust, powiek, kończyny górnej. Napady te nazywano dawniej napadami Jacksona.

Przy uszkodzeniu okolic czołowych tylnych obserwuje się napad zwrotny z utratą przytomności, skrętem głowy i gałek ocznych, a czasem i tułowia w stronę przeciwną do ogniska skroniowego w mózgu. Przy ogniskach paclaczko- rodnych w obrębie płata skroniowego symptomatologia napadów jest bardzo bogata, częściowo uzależniona od wieku dziecka.

U młodszych dzieci, z niedojrzałym ośrodkowym układem nerwowym, przeważają zaburzenia trzewno-wegetatywne (napadowe bóle brzucha, dławienia, mlaskania, żucie), u dzieci starszych, z dobrze zorganizowaną korą mózgu, obserwuje się napady psychosensoryczne : wzrokowe, słuchowe, smakowe i węchowe oraz automątyzmy złożone, jak też rozmaite zaburzenia psychiczne. We wszystkich napadach ogniskowych korowych badania eeg wykazują zmiany patologiczne w okolicach uszkodzonych (umiejscowione).

Leave a Reply